| FORSIDE | LINKER | KIRKEBØKER | MANNTALL | SKIFTER | ARTIKLER/BØKER | ANER | BYGDEBØKER


 

 

Folketelling for Siljan 1875

Orinalen er skannet og ligger på digitalarkivet.

 

Ps. Dersom ikke annet står er de ugifte. Husfedre og deres koner skriver jeg ikke gift på. Alle leiledninger og selveiere står det jordbruker eller gårdbruker på. Dette skriver jeg ikke hele tiden. Der det ikke står noe om hvor de er født, er de født i Slemdal/Siljan.

 

Øvre kreds – 80 beboede hus – 531 personer

Ydre kreds – 73 beboede hus – 485 personer

Totalt i Siljan i 1875 var det 1016 personer

 

Listene levert 17. januar 1876

 

 

Tellingskrets 1 - Øvre kreds

 

 

Afsølen – løpenummer 480

Peder Gundersen f. 1836 – husfader – leilending

Maren Jensine Olsdatter f. 1831 – kone

Ingeborg Marie f. 1861 – datter

Anne Gurine f. 1863 – datter

Eline f. 1864 – datter

Gunder f. 1866 – sønn

Ole f. 1869 – sønn

Peder f. 1871 – sønn

Aslak f. 1873 – sønn

Ole Markusen f. 1858 i Gjerpen – ugift tjenestegutt

 

 

Rød øvre – løpenummer 481

 

Ingebret Eriksen f. 1831 i Gjerpen – husfader – leilending

Karen Isaksdatter f. 1823 i Gjerpen – kone

Peder f. 1851- sønn – hjelper faderen

Anne Helvig f. 1854 – datter

Isak f. 1856 – sønn

Karen Kirstine f. 1858 – datter

Ole f. 1860 – sønn

Inger Marie f. 1867 – datter

Ingbret Nilsen f. 1844 fra Luksfjell i Gjerpen – tilreisende – gift leilending

Hans Simonsen f. 1853 i Kommenes i Sandsvær?– ugift dagarbeide hos Ingebret Nilsen

 

 

Sølland – løpenummer 482a

 

Jacob Nilsen f. 1820 – husfader – leiledning

Pernille Pedersdatter f. 1827 – kone

Kirsti f. 1852 – datter – tjenestepike

Nils f. 1860 – sønn – hjelper faderen

Maren Andrine f. 1867- datter

Peder f. 1869 – sønn

Hans Anundsen f. 1863 – tjener

 

Anne Helvig Simonsdatter f. 1834 – enke – lever av sin formue – bor i en stue i Søllandrødningene

Sina Kirstine Johannesdatter f. 1863 – hennes datter

Jens Johannesen f. 1870 – hendes sønn

Johanne Kirstine Johannesdatter f. 1873 – hendes datter

 

 

Kaasene nordre – løpenummer 482b

 

John Alfsen f. 1825 – husfader – husmand

Inger Halvorsdatter f. 1825 – kone

Anne Helvig f. 1855 – datter – hjelper faderen

Hans f. 1868 – sønn

Jacob f. 1868 – sønn

 

 

Kaasene søndre – løpenummer 482e 483b

 

Lars Thorsen f. 1837 – husfader – husmand

Elen Andrine Olsdatter f. 1841 i Hem S Laurdal – kone

Trina f. 1869 – datter

Lovise f. 1871 – datter

Ole f. 1874 – datter

 

 

Sølland – løpenummer 483a

 

Ole Aslaksen f. 1806 – husfader – leilending

Karen Kirstine Nilsdatter f. 1815 – kone

Ingeborg f. 1842 – datter – hjelper faderen

Nils f. 1852 – sønn – hjelper faderen

Karen Helene f. 1854 – datter hjelper - faderen

Jacob f. 1857 – sønn – hjelper faderen

Anne Olsdatter f. 1794 – enke – legdslem

 

 

Plassen Slettekollen – løpenummer 483e

 

ubeboet – drives som underbruk under løpenummer 480

 

 

Thormodsrød – løpenummer 484

 

Ole Johnsen f. 1837 – husfader- selveier

Anne Olsdatter f. 1840 – kone

Karen Marie f. 1868 – datter

Kirsten Andrine f. 1870 – datter

Ole f. 1870 – sønn

Karen Olsdatter f. 1808 i Gjerpen – husfaderens moder – enke - forsørges av sønnen

Ingeborg Torjusdatter f. 1851 i Sande – tjenestepike - ugift

 

Nils Johnsen f. 1850 – husfader – selveier

Andrea Halvorsdatter f. 1849 i Gjerpen – kone

Hans Isaksen f. 1860 i Gjerpen – tjeneste – gjetergutt

Nils Olsen f. 1845 i Slemdal – tilreisende fra Gjerpen – gift - inderst og skomager

Karen Johnsdatter f. 1852 i Slemdal – tilreisende fra Gjerpen – hans kone

 

 

Thormodsrødrødningen – løpenummer 485

 

Arve Nielsen f. 1849 – husfader – leilending

Maren Kirstine Jacobsdatter f. 1850 – kone

Berte Marie f. 1872 – datter

Nils Jacob f. 1874 – sønn

Ingeborg Karine Ingebretsdatter f. 1849 i Luksefjell i Gjerpen – ugift – tjenestepike

 

 

Thormodsrødskaasen (et jordstykke) – løpenummer 486

 

ubeboet – drives som underbruk under løpenummer 488

 

 

Solverød – løpenummer 487

 

Johannes Knudsen f. 1815 – husfader – leilending

Ingeborg Olsdatter f. 1823 – kone

Knud f. 1851 – sønn – hjelper faderen

Ole f. 1855 – sønn – hjelper faderen

Anne Helvig f. 1857 – datter – hjelper foreldrene

Gunnild Marie f. 1859 – datter – hjelper foreldrene

Peder f. 1862 – sønn – hjelper foreldrene som gjeter

 

 

Solverød – løpenummer 488

 

Abraham Simonsen f. 1826 – husfader – leilending

Gunnild Marie Olsdatter f. 1838 – kone

Simon f. 1856 - sønn – hjelper faderen

Ole f. 1857 – sønn – hjelper faderen

Christian f. 1860 - sønn – hjelper faderen som gjetergutt

Anne Kirstine f. 1868 – datter

Simon Olsen f. 1792 – husfaderens fader – enkemann - forsørges av sønnen

Olava Olsdatter f. 1853 i Solum – ugift - tjenestepike

 

 

Island (skog) – løpenummer 489a

 

Ubeboet

 

 

Plassen Moen – løpenummer 489b 490b

 

Halvor Alfsen f. 1835 - husfader – leilending og skogsarbeider

Anne Helvig Andersdatter f.1835 – kone

Hans f. 1864 – sønn

Ole f. 1866 – sønn

Anne Gunelia f. 1869 – datter

Anders Christien f. 1874

 

 

Tokleven – løpenummer 489e 490e

 

Ole Andersen f. 1835 – husfader – leilending og dagarbeider som tømmrer

Maren Knudsdatter f. 1836 i Gjerpen – kone

Anne Gurine f. 1860 – datter – hjelper faderen

Christian f. 1866 – sønn

Johannes f. 1867 – sønn

Ingeborg Marie f. 1869 – datter

Gunelia f. 1871 – datter

Maren Olava f. 1872 – datter

Ole f. 1874 – sønn

Anders Olsen f. 1799 i Svarstad i Laurdal – husfaderen fader – førsørges av sønnen – blind

 

 

Toa – løpenummer 489d 490d

 

John Johannesen f. 1814 i Gjerpen – husfader – leilending og skogsarbeider/tømmerfløter

Karen Kirstine Olsdatter f. 1819 – kone

John f. 1855 i Efterlød S i Sandsvær – sønn – hjelper faderen

Jacob f. 1859 i Efterlød S i Sandsvær – sønn – hjelper faderen

Christian f. 1862 i Efterlød S i Sandsvær – sønn

Peder f. 1865 i Efterlød S i Sandsvær – sønn – døvstumm

Inger Marie Isaksdatter f. 1869 i Efterlød S i Sandsvær – datterdatter - fosterbarn

Helle Marie Andersdatter f. 1859 i Efterlød S i Sandsvær – tjenestepike

 

 

Bjørndalen – løpenummer 489e 490e

 

Jørgen Nielsen f. 1815 i Svarstad i Laurdal – husfader - leilending og skogsarbeider

Dorte Christoffersdatter f. 1819 – kone – sindsvag/vannvittig

Christian f. 1847 – sønn – hjelper faderen

Nils f. 1850 - sønn – hjelper faderen

Inger Oline f. 1853 – dattere – sindsvag/idiot

Karen Marie f. 1861 – datter

Elen Gunelia f. 1864 – datter

 

 

Lysekjøn – løpenummer 489f 490f

 

Abraham Knudsen f. 1845 i Gjerpen – husfader – leilending og skogsarbeider

Rine Lovise Hansdatter f. 1846 på Efterlød i Sandsvær – kone

Grethe f. 1868 i Gjerpen – datter

Hans Christian f. 1871 – sønn

Anne Marie f. 1874 – datter

 

 

Sætret med Spornæs – løpenummer 489g 490g

 

Christian Olsen f. 1829 – husfader – leilending og skogsarbeider

Ingeborg Olsdatter f. 1826 – kone

Torkild f. 1855 – sønn – hjelper foreldrene

Sofie f. 1860 – dattert – hjelper foreldrene

Anders f. 1866 – sønn

Ingeborg Karine f. 1870 – datter

 

Ole Christian Eliasen f. 1840 i Tjose i Tanum i Brunlanes – familiefader – omstreifer/blikkenslager/messingsmed

Agnethe Wilhelmine Olsdatter f. 1849 i Fron presteg. i Gulbrandsdalen – kone

Even Magnusen f. 1866 i Døvik i Nordfjord – hendes sønn

Anne Marie f. 1868 i Styrvold i Laurdal – deres datter

Christiane f. 1871 i Grongedal i Vinje – deres datter

Caroline Sofie f. 1872 – deres datter

 

 

Dammyra – løpenummer 489h 490h

 

Anund Dyresen f. 1831 i Hedenstad i Sandsvær – husfader - leilending og skogsarbeider

Karen Olsdatter f. 1828 – kone

Ole f. 1856 – sønn – hjelper faderen

Daniel f. 1858 – sønn – hjelper faderen

Gunnhild Marie f. 1865 – datter

Anne Lovise f. 1868 – datter

Berte Karine f. 1870 – datter

 

 

Pladsen Island eller Opjordet – løpenummer 489i

 

Nils Pedersen f. 1833 – husfader - leilending og skogsarbeider

Anne Helvig Jacobsdatter f. 1844 – kone

Peder f. 1875 – sønn

Marie f. 1805 – husfaderens moder- enke – forsørges av sin sønn

Gustav Sørensen f. 1864 i Solum – gjetergutt

 

 

Island – løpenummer 489k

 

Hans Pedersen f. 1804 – husfader - leilending og skogsarbeider

Maren Helvig Gulliksdatter f. 1815 – kone –

Nils f. 1837 – sønn – hjelper faderen

Ingeborg f. 1840 – datter - hjelper foreldrene

Hans Martin f. 1855 – sønn - hjelper faderen

Ole Johannnesen f. 1861 i Svendal i Vaallers – gjetergutt

 

 

Island – løpenummer 489j

 

Abraham Abrahamsen f. 1845 i Melum i Solum – husfader - leilending og skogsbetjent

Anne Marie Hansdatter f. 1848 i Helgen i Holla – kone

Abraham f. 1865 i Melum i Solum – sønn

Hans f. 1868 i Melum i Solum – sønn

Kirsti f. 1870 i Helgen i Holla – datter

Isak f. 1874 – sønn

Nils Carlsen f. 1850 i Melum i Solum – tjenestegutt

Bernt Pedersen f. 1810 - lægdslem

 

 

Island/skog – løpenummer 490a

 

ubeboet

 

 

Island – løpenummer 490e

 

Jacob Nilsen f. 1841 – husfader – leilending

Anne Kristine Isaksdatter f. 1851 i Gjerpen – kone

Nils f. 1871 – sønn - tvilling

Maren Karine f. 1871 – datter – tvilling

Berte Marie f. 1873 – datter

Isak f. 1875 – sønn

Marie Solvesdatter f. 1801 – husfaderens moder – føderaadsenke

 

 

Romsdalen (skog) – løpenummer 491a

 

Ubeboet

 

 

Romsdalen – løpenummer 491b

 

Thore Knudsen f. 1798 i Efterlød i Sandsvær – husfader – leilending

Kirsti Olsdatter f. 1808 – kone

Niels Halvorsen f. 1846 i Saude – gift – svigersønn – arbeider hos svigerfaren

Maren Kirstine Thoresdatter f. 1851 – hans kone

Ole Thoresen f. 1836 – gift – tilreisene fra Hedenstad i Sandsvær/Thore Knudsen sin sønn – skogsarbeider /husmand med jord

Karen Kirstine Olsdatter f. 1856 - hans datter

Hans Christian Olsen f. 1858 – hans sønn

Halvor Halvorsen f. 1859 i Saude – tjenestegutt

Anne Gulliksdatter f. 1858 i Saude – tjenestepige

 

 

Pladsen Rønningen – løpenummer 491e

 

Isak Andersen f. 1848 i Hedenstad i Sandsvær – husfader – leilending og skogsarbeider

Karen Helene Hansdatter f. 1851 i Efterlød i Sandsvær – kone

Anders Isaksen f. 1873 – sønn

 

 

Graarud/skog – løpenummer 492a

 

Ubeboet

 

 

Larøndningen eller Graarudrødningen – løpenummer 492b

 

Andreas Hansen f. 1822 – husfader – leilending, tømmerfløder og skogsarbeider

Helvig Hansdatter f. 1816 i Gjerpen – kone

Hans Abraham f. 1848 – sønn – gift - hjelper foreldrene

Anne Andersdatter f. 1848 i Hedenstad i Sandsvær – hans kone

Andreas Hansen f. 1873 - deres sønn

Maren Andreasdatter f. 1854 – husfaderens datter

Ingeborg f. 1858 - husfaderens datter

Ole f. 1856 - husfaderens sønn – skomager

Ole Olsen f. 1849 i Gjerpen – tilreisende – gift - husfaderens svigersønn – husmand med jord, dagarbeider tømmerfløter

Niels Olsen f. 1853 i Gjerpen - tilreisende – hans broder – ugift

 

 

Stendalen – løpenummer 492c

 

Ole Pedersen f. 1841 i Gjerpen – husfader - leilending og skogsarbeider

Dorthe Marie Isaksdatter f. 1844 – kone

Isak f. 1866 – sønn – hjelper faderen som gjeter

Ingeborg Karine f. 1869 – datter

Peder f. 1871 – sønn

Elise Marie f. 1873 – datter

 

 

Stendalen – løpenummer 492d

 

Torsten Torstensen f. 1837 i Saude – husfader - leilending og skogsarbeider

Anne Marie Olsdatter f. 1838 i Efterlød i Sandsvær – kone

Anders Jacobsen f. 1863 – hendes sønn

Anne Gurine f. 1866 – deres datter

Trine Marie f. 1868 – deres datter

Ingeborg f. 1871 – deres datter

Olava f. 1874 – ders datter

 

 

Hakhaug – løpenummer 492e

 

Ole Larsen f. 1835 – husfader - leilending og skogsarbeider

Kirsti Pedersdatter f. 1833 – kone

Theodor Torstensen f. 1848 i Hedenstad i Sandsvær – tjenestegutt

Trine Lovise Larsdatter f. 1860 i Efterlød i Sandsvær – tjenestepike

Karen Sofie Olsdatter f. 1866 i Gjerpen – fosterdatter

Ole Olsen f. 1833 i Kongsberg – gift - tilreisende svigerbroder fra Kvelle i Hedrum – bygdevægter

 

 

Aarum – løpenummer 492f

 

Halvor Rønniksen f. 1837 – husfader - leilending og skogsarbeider

Anne Kirstine Olsdatter f. 1853 i Kongsberg – kone

Inger Gunelia Tostensdatter f. 1863 i Efterlød i Sandsvær – seterjente

 

 

Kollen – løpenummer 492g

 

Ole Pedersen f. 1838 - husfader - leilending og skogsarbeider

Inger Marie Hansdatter f. 1842 i Efterlød i Sandsvær – kone

Amalie Karine f. 1869 – datter

Olaus Ellefsen f. 1859 i Hedenstad i Sandsvær – tjenestegutt

Karen Andersdatter f. 1853 – tjenestepike

Jacob Christiansen f. 1863 – gjetergutt

 

 

Graarud – løpenummer 492h

 

Anders Andersen f. 1823 i Gjerpen – husfader – enkemann - leilending

Maren f. 1854 - datter - hjelper faderen med husholdningen

Knud f. 1850 i Hedenstad i Sandsvær – sønn – hjelper faderen

Ingeborg f. 1858 – datter – hjelper faderen

Lars f. 1859 - sønn – hjelper faderen

Christian f. 1862 – sønn

Martin f. 1864 – sønn

Ole Andersen f. 1851 – ugift - tømmerhogst og tømmerfødning

Nils Andersen f. 1856 – ugift - tømmerhogst og tømmerfødning

 

 

Graarud – løpenummer 492i

 

Peder Nilsen f. 1829 – husfader - leilending og skogsarbeider

Anne Kirstine Larsdatter f. 1828 i Efterlød i Sandsvær – kone

Karen Kirstine Larsdatter f. 1825 i Efterlød i Sandsvær – gift – tilreisende fra Efterlød, Anne Kirstine Larsdatters søster – gaardmannskone

Hans Jacob Syvertsen f. 1862 i Efterlød i Sandsvær – hendes sønn

Berte Marie Syvertsdatter f. 1826 i Efterlød i Sandsvær – gift – Anne Kirstine Larsdatters broders kone – gaardmannskone

Olaus Olsen f. 1853 i Sandsvæe – hendes sønn

Edvard Ellefsen f. 1850 i Hedenstad i Sandsvær – gift - en slekting til familien – leilending

Linda Marie Olsdatter f. 1851 i Efterlød i Sandsvær – hans kone

Ellef Edvardsen f. 1871 i Efterlød i Sandsvær – deres sønn

Berte Marie Edvardsdatter f. 1875 i Efterlød i Sandsvær – deres datter

Hans Morten Ingebretsen f. 1857 i Efterlød i Sandsvær – tjenestegutt

Jacob Olsen f. 1859 i Efterlød i Sandsvær – tjenestegutt

Kirsti Olsdatter f. 1856 på Kongsberg – tjenetepike

 

 

Vanebusseter/skog – løpenummer 493a

 

Ubeboet

 

 

Vanebusseter – løpenummer 493b

 

Johannes Pedersen f. 1837 i Gjerpen – husfader - leilending og skogsbetjent

Anne Pernille Isaksdatter f. 1838 – kone

Ingeborg Karine f. 1862 - datter

Petronelle f. 1864 – datter

Elise f. 1867 – datter

Isak Martinius f. 1874 – sønn

Anne Andersdatter f. 1855 – tjenestepike

Inger Christiansdatter f. 1858 – tjenestepike

 

 

Hogstad øvre/skog – løpenummer 494a

 

Ubeboet

 

 

Hogstad øvre – løpenummer 494b

 

Søren Nilsen f. 1839 – husfaderens sønn – skogsarbeider og hjelper faderen med gårdsbruker

Anne Helvig Henriksdatter f. 1845 – kone

Nils Olaf f. 1869 – sønn

Anne Helvig f. 1872 – datter

Hans Jacob f. 1875 – sønn

Solve Jacobsen f. 1862 – brodersønn – gjetergutt

Johan Eriksen f. 1849 i Glava i Sverige - tømmerhugger

Grete Karine Olsdatter f. 1857 i Hoff - tjenestepike

 

Anders Alfsen f. 1831 – bosatt i en særskilt stue ude paa jordet – husfader – skogsarbeider og dagarbeider som tømmerfløter

Margrethe Rasmusdatter f. 1815 – kone

Rasmus Andersen f. 1859 – sønn – hjelper faderen

Anne Henriksdatter f. 1795 – hans moder - fattigunderstøttet

 

 

Hogstad øvre/skog – løpenummer 495a

 

Ubeboet

 

 

Hogstad øvre – løpenummer 495b

 

Helge Helgesen f. 1830– husfader – leilending

Ingeborg Nilsdatter f. 1824 – kone

Ingeborg Marie f. 1848 – datter – hjelper faderen

Berte f. 1849 – datter – hjelper faderen

Ole Helge f. 1861 – sønn

Lars Olsen f. 1854 – tjenestegutt

 

 

Tomt og vannfald til Hogstad saug – løpenummer 496

 

Ubeboet

 

 

Hogstad nedre/skog – løpenummer 497a

 

Ubeboet

 

 

Hogstad nedre – løpenummer 497b

 

Hans Rasmussen f. 1829 – husfader – leilending

Gunnhild Pedersdatter f. 1825 – kone

Maren f. 1856, datter

Aslak Rasmussen f. 1813- enkemann - husfaderens broder – hjelper sin broder med gårdsbruket

Ole Aslaksen f. 1859 – hans sønn

Anne Aslaksdatter f. 1865 - hans sønn

Maren Aslaksdatter f. 1862 – hans datter - tilreisende fra Gjerpen – gjeter

 

Anders Andersen f. 1833 – husfader - bosatt i en stue Kaasa stuen kaldet – dagarbeider tømmerhogst, tømmerfløter

Kirsti Halvorsdatter f. 1833 i Saude – kone

Ole Christian f. 1861 i Solum – sønn

Nils f. 1868 – sønn

Tilla f. 1874 – datter

 

 

Hogstad nedre/skog – løpenummer 498a

 

Ubeboet

 

 

Hogstad nedre – løpenummer 498b

 

Jacob Nilsen f. 1830 – husfader – leilending

Gunhild Marie Olsdatter f. 1828 – kone

Ole f. 1856 – sønn

Johan f. 1860 – sønn

Anne Helvig f. 1864 – datter

Peder f. 1866 – sønn

Berte Nelia f. 1868 – datter

Ingeborg Marie f. 1870 – datter

Anne Amundsdatter f. 1838 – tjenestepike

 

 

Tveten/skog – løpenummer 499a

 

Ubeboet

 

 

Tveten – løpenummer 499b

 

Ole Olsen f. 1819 – husfader - leilending

Line Simonsdatter f. 1829 – kone

Olava f. 1855 – datter

Gunelia f. 1862 – datter

Ole Martin f. 1868 – sønn

Anton f. 1870 – sønn

Olga Lovise f. 1872 – datter

 

 

Tveten/skog – løpenummer 500a

 

Ubeboet

 

 

Tveten – løpenummer 500b

 

Jacob Hansen f. 1835 – husfader – leilending

Anne Helvig Olsdatter f. 1834 – kone

Peder f. 1864 – sønn

Nils f. 1866 – sønn

Ole Anton f. 1869 – sønn

Gunhild Marie Nilsdatter f. 1862 – gjeterpike

Peder Olsen f. 1856 i Gjerpen – tjenstegutt

Anne Helvig Jørgensdatter f. 1856 – tjenestepike

Berte Olsdatter f. 1810 – Føderaadsenke

Olava Larsdatter f. 1853 – hendes ugifte datter – hjelper moderen og delevis dagarbeider

 

 

Pladsen Oredalen – løpenummer 500e

 

Isak Nielsen f. 1804 – husfader – leilending, dagarbeider tømmerdrift og tømmerfløter

Rønnau Halvorsdatter f. 1811 – kone

Ole Andersen f. 1836 – deres stesønn – hjelper foreldrene

Gunnhild Marie Andersdatter f. 1845 – deres stedatter – hjelper foreldrene

Anders Olsen f. 1862 – gjetergutt

 

 

Saga – løpenummer 501

 

Jacob Olsen f. 1824 – husfader – leilending og skomaker

Anne Thorsdatter f. 1823 – kone

Lars Anundsen f. 1860 – gjetergutt

 

 

Sundtvedt – løpenummer 502a

 

ubeboet – drives som underbruk under løpenummer 503 og 504

 

 

Rødningen – løpenummer 502b

 

Niels Helgesen f. 1828 – husfader - leilending og tømmermand

Maren Sofie Henriksdatter f. 1826 – kone

Hans f. 1858 – sønn

Maren Hellene f. 1861 – datter

Anne Helvig f. 1861 – datter

Karine f. 1864 – datter

Marie Nicoline f. 1867 – datter

Sofie f. 1870 – datter

Sigvart f. 1873 – sønn

Lars Isaksen f. 1825 – tilreisende svigerbroder fra Gjerpen – dagarbeider på diverse sagbruk

Gunnhild Helgesdatter f. 1833 – hans kone

Karen Sibille Amundsdatter f. 1808 i Kvelde i Hedrum - føderaadsenke

 

 

Sundtvedt – løpenummer 503

 

Ole Guttormsen f. 1831 – husfader – leilending

Maren Kirstine Evensdatter f. 1832 – kone

Ingeborg Marie f. 1856 – datter

Lars f. 1857 – sønn

Anne Helene f. 1860 – sønn

Christian f. 1862 – sønn

Hans Edvard f. 1866 – sønn

Gunelia f. 1870 – datter

Berte Marie f. 1872 – datter

Anne Johnsdatter f. 1804 – lægdslem – forsørges av gårdbrukeren i lægdet

 

 

Sundtvedt – løpenummer 504

 

Gullik Aslaksen f. 1808 – husfader – leilending

Anne Helvig Nilsdatter f. 1818 – kone

Aslak f. 1846 – sønn – gift

Marte Andrine Olsdatter f. 1847 – hans kone

Anne Marie Aslaksdatter f. 1875 – deres datter

Niels Olsen f. 1859 i Gjerpen – tjenestegutt

Marte Marie Hansdatter f. 1855 – tjenestejente

 

 

Brattaas – løpenummer 505

 

ubeboet – drives som underbruk av flere

 

 

 

Skjældbred – løpenummer 506

 

Ole Johnsen f. 1807 – husfader – enkemann – leilending

John Olsen f. 1836 – gift – hjelper faderen

Anne Helene Larsdatter f. 1846 – hans kone

Ole Petter Johnsen f. 1860 – deres sønn

Lars Johnsen f. 1874 – deres sønn

Arne Olsen f. 1847 – husfaderen sønn – skrædder

Kirsti Olsdatter f. 1841 – husfaderen datter – forsørges av faderen – sindsvag/vanvittig efter hennes confirmastion

Knud Olsen f. 1852 – husfaderen sønn – hjelper faderen

Anne Bredine Christophersdatter f. 1857 i Hvarnes i Hedrum - tjenestepike

 

 

Skjældbred – løpenummer 507

 

Peder Nielsen f. 1833 – husfader – leilending

Gunild Guttormsdatter f. 1847 – hustru

Nella Mathilde f. 1873 – datter

Maren Hansdatter f. 1799 – hans moder – forsørges av sønnen

Karen Pettersdatter f. 1856 i Gjerpen – tjenestepike

 

 

Kløverød – løpenummer 508

 

Even Christensen f. 1803 – husfader – enkemann – leilending

Christian Evensen f. 1826 – sønn – gift –

Anne Guttormsdatter f. 1834 – hans kone

Even Christiansen f. 1859 i Gjerpen – deres sønn

Lars Christiansen f. 1862 i Gjerpen – deres sønn – gjeter

Hans Martin Christiansen f. 1867 – deres sønn

Elin Gunelia Christiansdatter f. 1870 – deres datter

Anders Christian Christiansen f. 1874 – deres sønn

 

 

Kløverød – løpenummer 509

 

Ole Pedersen f. 1839 – husfader- ugift – leilending

Maren Kristine Thoresdatter f. 1847 – tjenestepike

Reier Reiersen f. 1862 i Bøe sogn og prestegield – gjetergutt

 

John Johannesen f. 1817 – husfader – en stue særskilt - skogsarbeider, tømmerfløter

Live Marie Tollefsdatter f. 1815 i Hedenstad i Sandsvær – hans kone

 

 

Kløverød – løpenummer 510

 

Sigurd Isaksen f. 1828 - husfader – leilending

Maren Pedersdatter f. 1829 – kone

Maren Elisabeth f. 1860 i Gjerpen – datter

Jacob f. 1863 i Gjerpen – sønn

Anne f. 1866 i Gjerpen – datter

Peder f. 1870 – sønn

Isak f. 1874 – sønn

 

 

Slemdals prestegaard – løpenummer 511 og 512

 

Ernst David Ely f. 1806 i Ramnes – husfader – enkemann – sogneprest og gårdbruker

Nicvolay Ely f. 1846 i Romsdal – sønn – pers. kappelan hos faderen

Jensine Hanna Dorthea Baar f. 1845 i Skien – husbestyrinde

Inger Nielsdatter f. 1840 – tjenestepike

Karoline Olausdatter f. 1852 – tjenestepike

Ole Anundsen f. 1861 - gjeter og visegutt

Andreas Sivsin f. 1847 i Thoten – tilreisende – omstreifer

 

 

Roligheden – løpenummer 511 og 512

 

Niels Rollefsen f. 1818 – husfader – skolelærer, kirkesanger, jordbruker, selveier

Karen Andersdatter f. 1828 i Gjerpen – kone

Andrine Gunelia f. 1856 – datter

Niels Theodor f. 1861 – sønn

Malia Rebekka f. 1863 – datter

Jens Jacob f. 1865 – sønn

Karen Sofie f. 1868 – datter

 

 

Plassen Snurren– løpenummer 511 og 512

 

Anund Vetlesen f. 1832 i Aamodsdal i Siljord – Husmand m/jord, div dagsarbeid

Tharran Olsdatter f. 1828 – kone

Vetle f. 1858 – sønn

Christian f. 1867 – sønn

Inger Marie f. 1869 - datter

 

 

Plassen Snurren– løpenummer 511 og 512

 

Jacob Jensen f. 1827 – husfader - Husmand m/jord, div dagsarbeid

Maren Gurine Simonsdatter f. 1833 i Gjerpen – kone

Christian f. 1859 – sønn

Solve f. 1863 – sønn

Martin f. 1866 – sønn

Lovise f. 1875 – datter

 

 

Sollien– løpenummer 511 og 512

 

Ole Nielsen f. 1814 på Efterlød i Sandsvær – husfader - Husmand m/jord, div dagsarbeid

Maren Olsdatter f. 1833 i Hedenstad i Sandsvær – kone

Anne Turine f. 1867 på Efterlød i Sandsvær - datter

Olette f. 1869 på Efterlød i Sandsvær – datter

Nils Martin f. 1872 på Efterlød i Sandsvær – sønn

 

 

Høisæt – løpenummer 513a og 514a (forenet til et brug)

 

Niels Solvesen f. 1826 – husfader – gaardbruger/selveier

Berte Karine Anundsdatter f. 1831 i Styrvold i Laurdal – kone

Solve Anton f. 1861 – sønn

Hella Mathea f. 1864 – datter

Karoline Andrine f. 1866 – datter

Hans Jacob f. 1871 – sønn

Gurine Juliusdatter f. 1855 – tjenestepike

Gunild Larsdatter f. 1786 – lægdslem – forsørges av gaardbrugeren av lægdet

Karen Hansdatter f. 1848 – Gurine Juliusdatters søster, tilreisende fra Gjerpen eller Porsgrunn – sypige

Christian Torjussen f. 1851 i Gjerpen – hendes trolovede – matros

 

 

Høisæthagen – løpenummer 513b og 514c (forenet til et brug)

 

Helvig Olsdatter f. 1800 – husmoder – enke – jordbruger/selveier

Niels Larsen f. 1832 – hendes sønn – skrædder og hjeper moderen med jordbruket

Karen Larsdatter f. 1846 – datter

Jacob Olsen f. 1863 i Skien – sønnensønn

Pernille Pedersdatter f. 1817 i Gjerpen – bosatt i en stue særskilt ude paa jordet – enke – enslig person – spinding og om sommeren at sanke bær

 

 

Pladsen Høisæthagen – løpenummer 505

 

ubeboet – drives som underbruk under løpenummer 518a af eieren Ole Hansen Høgset.

 

 

Halvdelen av pladsen Rød og et skovstykke – løpenummer 513d

Halvdelen av pladsen Rød og et skovstykke – løpenummer 514b

 

ubeboet – drives som underbruk under løpenummer 506

 

 

Pladsen Kamperhaug – løpenummer 514d

 

Ole Nielsen f. 1816 – husfader – skovarbeider, tømmerfløder, jordbruger, selveier

Marie Sigurdsdatter f. 1822 – kone

Sigurd f. 1853 – sønn – skomager og hjelper faderen

 

 

Høisæt – løpenummer 515 og 516

 

Knud Larsen f. 1808 – husfader – enkemann – selveier

Anne Kirstine f. 1843 – datter – husholderske

Lars f. 1836 – sønn – hjelper fadern

Ole Petter f. 1847 – sønn – hjelper faderen

Ingeborg Jacobsdatter f. 1849 – tjenestepige

Berte Marie Halvorsdatter f. 1853 i Hedenstad i Sandsvær – tjenestepige

Jens Jacobsen f. 1861 – gjeter og visegutt

 

 

Haugen – løpenummer 515 og 516

 

Lars Halvorsen f. 1806 – husfader – snedker og husmand m/jord (og selveier)

Oline Olsdatter f. 1818 i Svarstad i Laurdal – kone

Ole f. 1853 – sønn – snedker

Helene f. 1860 – datter

 

 

Høisæt – løpenummer 517

 

Karen Marie Olsdatter f. 1833 – husmoder – gaardbruger/selveier

Christian Olsen f. 1858 – hendes sønn – hjelper moderen med jordbruget

Caroline Andrine Olsdatter f. 1856 – hendes datter

Mathilde Sofie Olsdatter f. 1865 – hendes datter

Ole Peder Olsen f. 1868 – hendes sønn

Hans Jacob f. 1871 – hendes sønn

Gunhild Marie Knudsdatter f. 1838 – tjenestepige

Aslak Aadnesen f. 1850 i Ommersdal i Siljord – tjenestegutt

 

 

Høisæt – løpenummer 518a

 

Ole Hansen f. 1812 – husfader – enkemann – gaardbruger, selveier

Hans Jacob f. 1845 – hans sønn – hjelper faderen

Maren f. 1848 – datter – bestyrer faderens husholdning

Ingeborg Karine f. 1851 – datter

Anders Hansen f. 1861 – fostersønn - gjetergutt, visegutt

Mathias Knudsen f. 1871 – husfaders dattersønn

 

 

Høisæt/et skovstykke – løpenummer 518b

 

ubeboet

 

 

Høisæt – løpenummer 519

 

Peder Pedersen f. 1819 – husfader – leilending

Maren Jacobsdatter f. 1814 – kone

Ingeborg Teline f. 1840 – datter

Nils Jacob f. 1861 - sønn

 

 

Høisæt/et skovstykke – løpenummer 520

 

ubeboet

 

 

Holte – løpenummer 521a

 

Vetle Nielsen f. 1833 – husfader – selveier

Ingeborg Ingebretsen f. 1835 – kone

Nils f. 1858 – sønn

Trine Kirstine f. 1860 – datter

Idda Marie f. 1862 – datter

Julie f. 1863 – datter

Karoline Elise f. 1867 – datter

Karen Olava f. 1870 – datter

Kristian f. 1872 – sønn

Helle Andrine f. 1873 – datter

 

 

Holtepladsen – løpenummer 521b 522c

 

Maren Andersdatter f. 1827 – husmoder – enke – logerende – dagarbeider, spinning og fattigunderstøttet

Anne Kirstine Hansdatter f. 1858 – hendes datter – krøbling

Maren Sofie Hansdatter f. 1863 – hendes datter – krøbling

Helle Nicoline f. 1866 – hendes datter

(Eier – kirkesanger Nils Rollefsen)

 

 

Holte – løpenummer 522a

 

Pernille Vetlesdatter f. 1812 – husmoder – enke – selveier

Hans Nielsen f. 1844 – hendes sønn – betjenes moderens gårdsbruk, skogsarbeider

Niels Nielsen f. 1849 - hendes sønn – betjenes moderens gårdsbruk, skogsarbeider

Ingeborg Andersdatter f. 1855 i Gjerpen – tjenestepige

 

 

Holtet/et skovstykke – løpenummer 522b

 

ubeboet

 

 

Pladsen Rødningen – løpenummer 526a

 

Henrik Jensen f. 1824 – husfader – leilending, skogsarbeider

Berte Andrea Johnsdatter f. 1825 i Hvarnes i Hedrum – kone

 

 

Sørbø-et jordstykke – løpenummer 526b

 

ubeboet – drives som underbruk under løpenummer 530a af eieren Solve Olsen Øverbøe.

 

 

Sørmyren/et jordstykke – løpenummer 526c

Bostedet pladsen Myre – løpenummer 527a

(forenet til et brug)

 

Daniel Olsen f. 1825 – husfader – leilending, skogsarbeider

Anne Sigurdsdatter f. 1820 – kone

Marie f. 1849 – datter – hjelper foreldrene og sypige

Solve f. 1851 – sønn - hjelper foreldrene

Lovise f. 1856 i Gjerpen – datter - hjelper foreldrene

Elisabet Larsdatter f. 1786 - moder – forsørges av sin svigersønn

 

 

Sørbø – løpenummer 527b

 

ubeboet – drives som underbruk under løpenummer 529a af eieren Johan Mikkelsen Øverbøe.

 

 

Sørbø/skog – løpenummer 527c

 

ubeboet

 

 

Sørbø-et jordstykke – løpenummer 527d

 

ubeboet – drives som underbruk under løpenummer 531 af eieren Ole Hansen

 

 

Pladsen Hagen – løpenummer 528

 

ubeboet – drives som underbruk under løpenummer 531

 

 

Øverbøe – løpenummer 529a

 

Jacob Mikkelsen f. 1825 – husfader – selveier

Ingeborg Knudsdatter f. 1838 – kone

Christian f. 1866 – sønn

Helge Marie f. 1870 – datter

Amalie f. 1873 – datter

Ole Mikkelsen f. 1810 – hans broder – ugift – føderaadskar – sindsvag, idiot

Ole Nielsen f. 1852 i Luksefjeld i Gjerpen – tjenestegutt

Anne Helvig Johnsdatter f. 1848 – tjenestepige

Maren Helene Torstensdatter f. 1845 – tjenstepige

Theodor Olsen f. 1864 – gjetergutt

 

 

Pladsen Hagen – løpenummer 529a

 

Anders Nielsen f. 1826 – husfader – husmann m/jord, tømmermann

Turine Pedersdatter f. 1832 – Kvelde i Hedrum – kone

Anne Marie f. 1862 – datter

Niels Petter f. 1868 – sønn

 

 

Øverbø-et jordstykke – løpenummer 529b

 

ubeboet

 

 

Øverbøe – løpenummer 530a

 

Solve Olsen f. 1826 – husfader – selveier

Inger Marie Knudsdatter f. 1830 – Styrvold i Laurdal – kone

Trine Andrine f. 1851 – datter

Caroline f. 1855 – datter

Ole Petter f. 1858 – sønn

Christian f. 1862 – sønn

Hans Jacob f. 1865 – sønn

Hans Haraldsen f. 1831 i Gjerpen – logerende – landhandler

Ole Bentsen f. 1784 – Lægdslem – forsørges av gaardbrukeren i fattiglægdet

 

 

Pladsen Aasen – løpenummer 530a

 

Olaus Olsen f. 1849 i Hoff – husfader – husmann m/jord, dagarbeider tømmerhogst

Maren Sofie Hansdatter f. 1848 i Efterlød i Sandsvær – kone

Grete Marie f. 1874 i Kommenes i Sandsvær – datter

Anna Emilie f. 1875 - datter

 

 

Pladsen Sandbrekka – løpenummer 530a

 

Ole Pedersen f. 1850 i Saude – husfader – husmann m/jord, skovarbeider

Kirsti Halvorsdatter f. 1842 i Saude – kone

Peder f. 1875 i Gjerpen – sønn

Halvor Olsen f. 1803 i Saude – logerende fader – føderaadsmann

Ole Halvorsen f. 18838 i Saude – gift – logerende – skovdriver, tømmerhugger

Nicoline Andrea Andreasdatter f. 1852 i Svarstad i Laurdal – hans kone

 

 

Øverbø-et skovstykke – løpenummer 530b

 

ubeboet

 

 

Øverbøe – løpenummer 531

 

Ole Hansen f. 1816 i Svarstad i Laurdal – husfader – enkemann – leilending

Hanna Kirstine Olsdatter f. 1839 – hans datter – husholderske

Helle Marie Olsdatter f. 1851- hans datter

Niels Christian Nielsen f. 1864 i Svarstad i Laurdal – gjetergutt

Peder Halvorsen f. 1843 i Sønderled - tjenestegutt

 

 

Øverbø-et jordstykke med skov – løpenummer 532a

 

ubeboet – drives som underbruk under løpenummer 529a af eieren Jacob Mikkelsen Øverbøe.

 

 

Øverbø-et skovstykke – løpenummer 532b

 

ubeboet

 

 

Øverbørønningen – løpenummer 532c

 

John Thorsen f. 1821 – husfader – treskomager, jordbruger og selveier

Maren Olsdatter f. 1825 i Gjerpen – kone

Kirsti f. 1851 – datter

Ole f. 1844 - sønn - let matros

Lars f. 1857 – sønn

Johan f. 1859 – sønn

Jacob f. 1866 – sønn

 

 

Øverbørønningen – løpenummer 532 d og h

 

Peder Jacobsen f. 1822 – husfader – enkemann - Bøker, jordbruker, selveier og leilending

Berte Pedersdatter f. 1853 – hans datter

Christian Christiansen f. 1869 – dattersønn

Kari Bentsdatter f. 1793 – ugift – hans moder – forsørges av sønnen

Ingeborg Andersdatter f. 1825 – enke -  inderst – spinding, strikking og forskjellig dagarbeidet

 

 

Øverbø-et jordstykke – løpenummer 532e

 

ubeboet – drives som underbruk under løpenummer 530d af eieren Solve Olsen.

 

 

Sandbrekka – løpenummer 532f

 

Ole Helgesen f. 1821 – husfader – skovarbeider, tømmermand, jordbruker, selveier

Helvig Nielsdatter f. 1822 - kone

Niels Jacob f. 1859 – sønn

Knud Petter f. 1861 – sønn

Borger f. 1863 – sønn

Ingeborg Marie f. 1865 – datter

Jøran Nielsdatter f. 1797 – enke – hans moder – forsørges av sin sønn

 

 

Øverbø-et skovstykke – løpenummer 532g

 

ubeboet

 

 

Øverbø-to skovstykker – løpenummer 532i og 532k

 

ubeboet

 

 

Øverbø-to skovstykker – løpenummer 533a og 533b

 

ubeboet

 

 

 

 

 

Tellingskreds 2 - Ydre kreds

 

 

Thorsholt – løpenummer 523

 

Kristen Andersen f. 1812 – husfader – enkemann - leilending

Knud – 1840 – sønn – hjelper faderen

Niels f. 1845 – sønn – hjelper faderen

Anders f. 1851 – sønn – sagbruksarbeider

Maren f. 1843 – datter – hjelper faderen

Berte f. 1855 – datter – hjelper faderen

Marie Andersdatter f. 1852 i Gjerpen – tjenestepige

 

 

Thorsholt – løpenummer 524

 

Ole Ingebretsen f. 1829 – enkemann – leilending

Ingeborg Solvesdatter f. 1833 – kone

Kristian Olsen f. 1855 – tjenestegutt

Hans Pedersen f. 1862 i Gjerpen – tjenestegutt

Maren Halvorsdatter f. 1858 – tjenetepige

 

 

Bakken – løpenummer 525

 

Olaus Nielsen f. 1812 – husfader – leilending

Anne H Pedersdatter f. 1816 – kone

Bergit Hansdatter f. 1855 i Saude – tjenestepige

 

 

Saga – løpenummer 525

 

Johannes Larsen f. 1815 i Gjerpen – husfader – leilending, snedker

Ingeborg Larsdatter f. 1816 i Gjerpen – kone

Johannes f. 1856 – sønn – snedker

Isak f. 1859 – sønn – hjelper foreldrene

Karen M f. 1850 – datter - hjelper foreldrene

Lars Johannesen f. 1838 i Gjerpen – gift - tilreisende sønn fra Kragerø – filemester

Ingeborg M Larsdatter f. 1860 i Gjerpen – hans datter

 

 

Saga – løpenummer 525

 

Solve Paulsen f. 1839 i Svarstad i Laurdal – husfader – leilending og skovbetjent

Elen Andrine Andersdatter f. 1837 i Vivestad i Ramnes – kone

Peder f. 1875 – sønn

Berte S Andersdatter f. 1863 i Annebu - tjenestepige

 

 

Tudal – løpenummer 534

 

Tudal jordbrug ubeboet

 

 

Tudal – løpenummer 535

 

Tudal jordbrug ubeboet

 

 

Tudal – løpenummer 536

 

Svend Jensen f. 1824 – husfader – leilending

Gunnild Gulliksdatter f. 1843 – kone

Andrine f. 1866 – datter

Ole Jensen f. 1818 – løskarl – jordbruk

Karine Jacobsdatter f. 18858 – tjenestepige

 

 

Engelstad-skov – løpenummer 537a

 

Engelstad skov ubeboet

 

 

Engelstad – løpenummer 537b

 

Sigurd Hansen f. 1813 – husfader – leilending

Maren Borgersdatter f. 1802 i Kongsberg – kone

Borger f. 1830 – sønn – hjelper faderen

Nelle Jacobsdatter f. 1852 – tjenestepige

 

Ole Mathisen f. 1847 – husfader – inderst, jordbrug

Gunnhild M Sigurdsdatter f. f. 1845 – hans kone

 

 

Engelstad – løpenummer 538

 

Mathias Borgersen f. 1797 – husfader – leilending

Pernille Pedersdatter f. 1799 – kone

Peder f. 1829 – sønn – hjelper faderen

Pernille f. 1831 – datter – hjelper faderen

Isak Olsen f. 1836 i Gjerpen – dagarbeider-skogsarbeid

Barte Marie Hansdatter f. 1846 i Laurdal – tjenestepige

Karoline Halvorsdatter f. 1861 i Gjerpen – tjenestepige

 

 

Serkland-skov – løpenummer 539a

 

Serkland skov ubeboet

 

 

Serkland - løpenummer 539b

 

Anders Pedersen f. 1800 – husfader – leilending

Karen Halvorsdatter f. 1823 – kone

Ingeborg Johnsdatter f. 1791 i Sandsvær – konens moder – fattigunderstøttet

Anders Johnsen f. 1858 – tjenestegutt

Peder Johnsen f. 1852 - dagarbeider, skovarbeider

Karine Nilsdatter f. 1860 – tjenestepige

 

 

Serkland - løpenummer 539c

 

Peder Gulliksen f. 1821 – løskarl – ugift – leilending

Helvig Pedersdatter f. 1795 – hans moder – forsørges av sønnen

 

Kristian Larsen f. 1849 i Sandsvær – husfader – inderst, jordbrug

Maren H Gulliksdatter f. 1837 – hans kone

Hella K Jacobsdatter f. 1857 - tjenestepige

Niels Jacobsen f. 1865 – tjenestedreng

 

 

Engrødningen - løpenummer 539d

 

Jacob Gulliksen f. 1827 – husfader – leilending, skogsarbeider

Marte Isachsdatter f. 1826 – kone

Gullik f. 1854 – sønn – skovarbeider

Ole Petter f. 1868 – sønn

Johan Martin f. 1871 – sønn

Inger Marie f. 1860 – datter

Mary Pedersdatter f. 1798 – logerende – ugift – forskjellig arbeidet

 

 

Gurholt-skov – løpenummer 540a

 

Gurholt skov ubeboet

 

 

Tvedten – løpenummer 540b

 

Børre Pedersen f. 1824 – husfader – leilending, tømmermand

Pernille Nilsdatter f. 1825 – kone

Elise M f. 1858 – datter

Maren P f. 1864 – datter

Nikoline f. 1868 - datter

 

 

Ødegården – løpenummer 540c

 

Kristen Olsen f. 1831 – husfader – leilending, skovarbeider

Maren Jensdatter f. 1839 – kone

Peder f. 1865 – sønn

Jacob f. 1867 – sønn

Sigvard f. 1870 – sønn

 

 

Kjølnes – løpenummer 540d

 

Hans Andersen f. 1836 i Laurdal – husfader – leilending

Anne H Nielsdatter f. 1820 – kone

Jørgine f. 1865 – datter

Berte Jansdatter f. 1850 – husmoderens datter

 

 

Kjølnes – løpenummer 540b, 541b, 542b

 

Kjølnes jordbrug ubeboet

 

 

Hagen – løpenummer 540f, 541c, 542c

 

Ellef Nielsen f. 1830 i Qvelle i Hedrum – husfader – leilending, tømmermand

Anne K Nielsdatter f. 1830 – kone

Jakob f. 1862 – sønn

Maren f. 1859 – datter

Karen M f. 1865 – datter

Nicoline f. 1869 – datter

Gunelia f. 1873 – datter

 

 

Gurholt – løpenummer 540g

 

Anders Pedersen f. 1814 – husfader – leilending

Sesel Olsdatter f. 1816 – kone

Ole f. 1849 – sønn

Maren K f. 1856 – datter

Karen P f. 1859 – datter

 

 

Gurholt – løpenummer 540h

 

Ole Pedersen f. 1831 – husfader – leilending

Anne Larsdatter f. 1827 – kone

Peder f. 1867 – sønn

Hans Olsen f. 1860 – tjenestedreng

Maren Tollefsdatter f. 1855 – tjenestepige

 

 

Gurholt-skov – løpenummer 541a

 

Gurholt skov ubeboet

 

 

Haugen – løpenummer 541d, 542d

 

Hans J Eriksen f. 1857 – husfader – ugift - leilending – smed

Anne K Olsdatter f. 1817 – hans moder – forsørges av sønnen

Karin Eriksdatter f. 1847 – hans søster – hjelper sin broder

 

 

Gurholt – løpenummer 541c

 

Niels Svendsen f. 1853 – husfader – ugift – leilending

Lars Svendsen f. 1860 – hans broder – hjelper til paa gaarden

Karen M Svendsdatter f. 1855 – hans søster – hjelper sin broder

Lovise Olsdatter f. 1859 i Laurdal – tjenestepige

Maren S Svendsdatter f. 1865 – tilreisende – søster av Niels Svendsen

 

 

Gurholt-skov – løpenummer 542a

 

Gurholt skov ubeboet

 

 

Gurholt – løpenummer 542c

 

Knud Arnesen f. 1810 – husfader – enkemann – leilending

Arne f. 1848 – sønn – hjelper sin fader

Karen f. 1851 – datter – hjelper sin fader

Maren Olsdatter f. 1833 – tjenestepige

Anders Anundsen f. 1864 – tjenestedreng

Kristian Jacobsen f. 1856 – løskarl – skovarbeider

 

 

Sortedal - skov – løpenummer 543a

 

Sortedal skov ubeboet

 

 

Sortedal – løpenummer 543b

 

Kristen Johnsen f. 1815 – husfader – enkemann – leilending

John Kristensen f. 1843 – hans sønn – hjelper faderen

Karine Kristensdatter f. 1857 – datter – hjelper sin far

 

Peder Mathisen f. 1826 i Laurdal – husfader – inderst, jordbrug

Maren Kristensdatter f. 1856 – hans kone

 

 

Tangen – løpenummer 543c

 

Jacob Larsen f. 1805 – husfader – leilending, delevis fattigunderstøttet

Kari Nilsdatter f. 1804 – hans kone

 

 

Vigen - skov – løpenummer 549a

 

Vigen skov ubeboet

 

 

Vigen - jordbrug – løpenummer 549b

 

Vigen jordbrug ubeboet

 

 

Vigen - skov – løpenummer 545a

 

Vigen skov ubeboet

 

 

Vigen – jordbrug – løpenummer 545b

 

Vigen jordbrug ubeboet

 

 

Vigen – jordbrug – løpenummer 545c

 

Vigen jordbrug ubeboet

 

 

Tangen – løpenummer 544c, 545d

 

Jens Hansen f. 1813 – husfader – husleier – forskjellig arbeid

Anne Jacobsdatter f. 1804 – kone

 

 

Vigen – jordbrug – løpenummer 546

 

Vigen jordbrug ubeboet

 

 

Vigen – jordbrug – løpenummer 546

 

Vigen jordbrug ubeboet

 

 

Vigen – jordbrug – løpenummer 547

 

Vigen jordbrug ubeboet

 

 

Gonsholt - skov – løpenummer 548a

 

Gonsholt skov ubeboet

 

 

Gonsholt – løpenummer 548b

 

Lars Danielsen f. 1825 – husfader – leilending

Karen Olsdatter f. 1832 – kone

Even Martinsen f. 1857 – deres (hennes) sønn – hjelper på gaarden

Nils Larsen f. 1862 – deres (hans) sønn

Hans Larsen f. 1871 – deres sønn

Kirstine Larsen f. 1855 – deres (hans) dattert

Petrine f. 1858 – deres (hans) datter

Daniela f. 1860 – deres (hans) datter

Marie Martinsdatter f. 1861 – deres (hennes) datter

Julia Martinsdatter f. 1863 – ders (hennes) datter

Olava Larsdatter f. 1873 – deres datter

Anne Larsdatter f. 1875 – deres datter

John Torkelsen f. 1852 i Hitterdal - tjenestegutt

 

 

Rød - skov – løpenummer 549a

 

Rød skov ubeboet

 

 

Rød – løpenummer 549b

 

Jacob Olsen f. 1827 – husfader – leilending

Anne H Ingbretsdatter f. 1834 – kone

Ole f. 1872 – sønn

Lars f. 1874 – sønn

Trina f. 1860 – datter

Juliana f. 1861 – datter

Karoline f. 1863 – datter

Anna f. 1865 – datter

Anders Olsen f. 1859 – tjenestedreng

Gunnild Ingebretsdatter f. 1838 – logerense – forskjellig arbeid

Johannes Johannesen f. 1870 – hendes sønn

 

 

Rød – løpenummer 549c

 

Knud Olsen f. 1816 – husfader – leilending/bygsler

Marie Larsdatter f. 1826 – kone

Peder f. 1855 – sønn – hjelper faderen

Jacob f, 1862 – sønn

Nicolay f. 1865 – sønn

Helene f. 1863 – datter

Karoline f. 1857 – datter

Trine Petrea f. 1860 – datter

Niels Olsen f. 1817 – logerende – skredder

Lars Olsen f. 1863 i Skien – brodersønn til Knud Olsen - tilreisende fra Skien

Johan Olsen f. 1865 i Skien – brodersønn til Knud Olsen - tilreisende fra Skien

 

 

Gonsholt - skov – løpenummer 550a

 

Gonsholt skov ubeboet

 

 

Vierød – løpenummer 550b

 

Ole Kristoffersen f. 1806 i Svarstad – husfader – leilending

Oline Ellefsdatter f. 1812 i Svarstad – kone

Olette f. 1857 – datter – hjelper foreldrene

 

Martin Olsen f. 1847 – husfader – inderst, skomager

Dorthea Larsdatter f. 1849 – kone

Ole f. 1872 – deres sønn

Lars f. 1874 – deres sønn

 

 

Gorningøen – løpenummer 550c

 

Nils Larsen f. 1822 – husfader – leilending og delevis fattigunderstøttet

Anne Alfsdatter f. 1829 – kone

Anton f. 1861 – sønn

Hans f. 1863 – sønn

Nils f. 1869 – sønn

Martin f. 1872 – sønn

Hans Hansen f. 1831 i Brunlanes – tillreisende fante – tøffelmager

Anne Tollefsdatter f. 1835 i Saude– hans kone

Aslau Hansdatter f. 1871 i Saude- datter

 

 

Gonsholt – løpenummer 550d

 

Isach Johnsen f. 1802 – husfader – leilending

Berte M Johnsdatter f. 1811 – kone

Ingeborg K f. 1859 – datter

Andreas Jacobsen f. 1863 – tjenestedreng

 

Anders Isachsen f. 1802 – husfader – inderst – jordbruger

Anne H Sigurdsdatter f. 1842 – hans kone

Hans f. 1871 – sønn

Lina f. 1864 – datter

Ida S f. 1867 – datter

Helle f. 1874 – datter

 

 

Gonsholt - skov – løpenummer 551a

 

Gonsholt skov ubeboet

 

 

Gonsholt – løpenummer 551b

 

Halvor Knudsen f. 1811 – husfader – leilending

Marthe Jacobsdatter f. 1802 – kone

Jacob f. 1840 – sønn – hjelper faderen

Sibille Hansdatter f. 1840 i Qvelle sogn i Hedrum – tjenestepige

 

Nils Halvorsen f. 1844 – husfader – inderst, smed

Karen Olsdatter f. 1854 i Qvelle i Hedrum – hans kone – jordmoder

Susanne M f. 1874 – datter

Anna M f. 1875 - datter

 

 

Gonsholt – løpenummer 551a

 

Jacob Olsen f. 1851 – husfader – leilending

Gunnhild M Hansdatter f. 1850 – kone

Ingeborg M f. 1874 – datter

Hanne K Andersdatter f. 1855 – tjenestepige

 

 

Prestejordet – løpenummer 552

 

Gullik Mathisen f. 1845 – husfader – selveier

Henrikke J Hansdatter f. 1848 – kone – hitkommen annex til …..fjeld?

Gunnild Olsdatter f. 1801 i Laurdal – hans moder – føderaadskone

Ingeborg Mathisdatter f. 1842 – hans søster – hjelper sin broder

Daarte Kristensdatter f. 1822 – losjerende – forskellig arbeid

 

 

Austad - skov – løpenummer 553a

 

Austad skov ubeboet

 

 

Austad – løpenummer 553b

 

Niels Karlsen f. 1845 i Helge i Holla – husfader – leiledning

Anne Arnesdatter f. 1824 i Helgen i Holla – kone

Karl Nilsen f. 1857 i Helgen i Holla - sønn – søfarende

Arne Nilsen f. 1862 i Helgen i Holla – sønn

Nils Nilsen f. 1869 i Helgen i Holla – sønn - tilreisende fra Brevig – hos sin onkel

Anne Susanne Nilsdatter f. 1853 – datter - tilreisende fra Skien – tjenestepige

Ingeborg Nilsdatter f. 1855 i Helgen i Holla – datter – hjelper faderen

Ingeborg Nilsdatter f. 1802 i Helgen i Holla – hustruens moder – forsørges av husfaderen

Kristen Nilsdatter f. 1834 i Helgen i Holla – logerende – handelskarl fra Brevig

 

 

Austad – løpenummer 553c

 

Jacob Nielsen f. 1825 – husfader – leiledning

Amborg Jacobsdatter f. 1827 i Eidanger – kone

Karen A f. 1859 – datter

Stine f. 1863 – datter

 

 

Finsrød – løpenummer 553d

 

Magnus Olsen f. 1827 i Sverige – husfader – leiledning, skovarbeider

Marte Nilsdatter f. 1838 i Varnes i Hedrum – kone

Nils Magnusen f. 1871 i Varnes i Hedrum – sønn

Nils Abrahamsen f. 1801 i Varnes i Hedrum – hustruens fader – enkemann - hel fattigunderstøttet

Helvig Isaksdatter f. 1795 i Qvelle i Hedrum – enke – føderaadskone

 

 

Riset – løpenummer 553e, 554c

 

Anne Halvorsdatter f. 1810 – husmoder – enke – leiledning

Knud Johnsen f. 1846 – hendes sønn – skovarbeider

Karen Halvorsdatter f. 1815 – hendes søster – hel fattigunderstøttet

Maren Jacobsdatter f. 1843 – tjenstepige – sindsvag

Anna H Halvorsdatter f. 1873 – hendes datter

Hans Johnsen f. 1842 – sønn – gift - tilreisende fra Gjerpen – skovarbeider

Karine Pedersdatter f. 1850 i Qvelle – hans kone - tilreisende fra Gjerpen

 

 

Austad - skov – løpenummer 554a

 

Austad skov ubeboet

 

 

Austad – løpenummer 554b

 

Peder Nielsen f. 1831 – husfader – ugift - løskarl – leilending

Gunnild Johnsdatter f. 1802 – hans morder – forsørges av sønnen – sindsvag

Ingeborg Nielsdatter f. 1844 – ugift - hendes datter – hjelper sin broder

Nikolay Svendsen f. 1858 – Peder Nilsen brorsønn – hjelper sin broder

Kolbjørn Olsen f. 1797 – enkemann – lædslem

 

 

Stranden – løpenummer 554d

 

Marte Andersdatter f. 1831 – husmoder – enke – leilending, jordbruger, delvis fattigunderstøttet

Gullik Olsen f. 1853 – hendes sønn – skovarbeider

Jørgen Olsen f. 1865 – hendes sønn

Forselius f. 1831 i Sverige – gift – tilreisende fra Sverige – blikkenslager – fanter

Karoline Andersdatter f. 1850 i Qvelle – hans kone – fanter

Benjamin Forseliusen f. 1875 – deres sønn

Katinka Forseliusdatter f. 1867 – deres datter

 

 

Austad – løpenummer 555a

 

Nils Alfsen f. 1833 – husfader – losjerende, skovarbeider

Maren Knudsdatter f. 1833 – kone

Anders f. 1857 – deres sønn – tjenestegutt

Peder f. 1867 i Laurvig – deres sønn

Nils f. 1872 i Laurvig – deres sønn

Anne f. 1863 i Laurvig – deres datter

 

Hans Halvorsen f. 1844 i Lunde – husfader – losjerende, skovarbeider

Aaste Thorsdatter f. 1836 i Lunde – kone

Thor f. 1871 i Lunde – sønn

Marie f. 1873 i Lunde – datter

 

Berte Jacobsdatter f. 1803 i Laurdal – husmoder - enke – føderaadskone

Ingeborg Arvesdatter f. 1848 – tjenestepige

 

 

Austad – løpenummer 555b

 

Jacob Nielsen f. 1815 – husfader – selveier

Marte Andersdatter f. 1813 – kone

Gregorius Knudsen f. 1849 i Gjerpen – løskarl – jordbruger

Gunnild Olsdatter f. 1845 – tjenestepige

Matias Olsen f. 1863 – tjenestedreng

Marte Hansdatter f. 1796 – enke – legdslem

 

 

Austad – løpenummer 556a, 556b

 

Arve Olsen f. 1835 – husfader – selveier

Maren Ingebretsdatter f. 1840 – kone

Ole f. 1866 – sønn

Edvard f. 1868 – sønn

Hans f. 1870 – sønn

Tille f. 1873 – datter

Hilda M f. 1875 – datter

Anders Olsen f. 1850 – tjenestegutt

Martin Olsen f. 1860 – tjenestegutt

Elen Johannesdatter f. 1861 – tjenestepige

Berte Hansdatter f. 1859 tjenestepige

 

 

Kiste - skov – løpenummer 557a

 

Kiste skov ubeboet

 

 

Kiste – løpenummer 557b

 

Ole Olsen f. 1844 – husfader – leilending

Berte M Danielsdatter f. 1845 – kone

Ole f. 1875 – sønn

Hans Jacobsen f. 1850 – tjenestegutt

Niels Torjersen f. 1859 i Saude – tjenestegutt

Andrine Halvorsdatter f. 1855 i Laurdal – tjenestepige

Janette Jansdatter f. 1858 – tjenestepige

Livise Larsdatter f. 1864 – tjenestepige

Andreas Pettersen f. 1840 i Sverige – ugift fra Varmeland – logerende – skredder

 

 

Modalen – løpenummer 557c, 558d

 

Ole Andersen f. 1825 i Qvelle i Hedrum – husfader – leilending, tømmermand

Anne H Nilsdatter f. 1825 – kone

Anders f. 1850 – sønn – hjeper faderen

Nils f. 1862 – hjelper faderen

Maren f. 1852 – datter – hjelper foreldrene

Gunelia f. 1869 – datter

 

 

Kiste - skov – løpenummer 558a

 

Kiste skov ubeboet

 

 

Kiste – løpenummer 558b

 

Ole Nielsen f. 1806 – husfader – leilending - blind

Ingeborg Arnesdatter f. 1812 – kone

Peder f. 1847 – sønn – hjelper faderen

Regine f. 1850 – datter – hjelper foreldrene

Ingeborg M f. 1840 – datter – enke – forsørges av foreldrene

Gunelia Nilsdatter f. 1870 – hendes datter

Ole Olsen f. 1853 – sønn – gift - tilreisende fra Gjerpen – skomager

Lovise Gundersdatter f. 1854 i Qvelle i Hedrum – hans kone – tilreisende fra Gjerpen

Ole Olsen f. 1875 i Gjerpen – deres sønn

 

 

Kiste – løpenummer 558c

 

Anne H Pedersdatter f. 1810 i Varnes i Hedrum – enke - husmoder – leilending

Niels Jacobsen f. 1852 – hendes sønn – skovarbeider

Kristian Jacobsen f. 1854 – hendes sønn – hjelper moderen

Peder Jacobsen f. 1840 – hendes sønn – hel fattigunderstøttet

Karine Jacobsdatter f. 1845 – hendes datter – hjelper moderen

Anne H Jacobsdatter f. 1856 – hjelper moderen

 

 

Modalen – løpenummer 558d, 558e

 

Ole Olsen f. 1833 – husfader – leilending, skomager

Marie Larsdatter f. 1834 i Qvelle i Hedrum – kone

Bernhard f. 1864 i Laurvig – sønn

Johan f. 1868 i Laurvig – sønn

Lovise f. 1870 – datter

Maren f. 1872 – datter

Hilda M f. 1874 – datter

 

 

Kiste - skov – løpenummer 559a

 

Kiste skov ubeboet

 

 

Daapan – løpenummer 559b, 560b

 

Arne Kristoffersen f. 1824 – husfader – leilending, skovarbeider

Oline Jacobsdatter f. 1826 på Varnes i Hedrum – kone

Kristian f. 1853 – sønn – hjelper faderen

Gunnhild M f. 1849 – datter – hjelper faderen

Anne K f. 1857 – datter – hjelper faderen

Elen f. 1863 – datter

 

 

Daapan – løpenummer 559c, 560c

 

John Nielsen f. 1815 – husfader – leilending

Karen Arnesdatter f. 1826 – kone

Lovise Nielsdatter f. 1836 i Svarstad – tjenestepige

Gullik Olsen f. 1872 i Svarstad – hendes sønn

 

 

Holterønningen – løpenummer 559d, 560d

 

Svend Jacobsen f. 1837 – husfader- leilending, skovarbeider

Ingeborg M Jensdatter f. 1844 – kone

Jacob Svendsen f. 1867 – sønn

Jens Svendsen f. 1870 – sønn

Hella P f. 1872 – datter

Maren S f. 1873 – datter

Anne K f. 1875 – datter

 

 

Sigrønningen – løpenummer 559e, 560e

 

Ole Nielsen f. 1836 – husfader- leilending, skovarbeider

Anne S Mikkelsdatter f. 1840 i Qvelle i Hedrum – kone

Niels f. 1868 i Laurvig – sønn

Martin f. 1872 i Laurvig – sønn

Gina M Iversdatter f. 1864 i Laurvig – tjenestepige

 

 

Teiet – løpenummer 559f, 560f

 

Lars Halvorsen f. 1828 i Laurdal – husfader- leilending, skovarbeider

Berte Larsdatter f. 1827 i Qvelle i Hedrum – kone

Hans f. 1864 i Laurdal – sønn

Sofie f. 1861 – datter

Elise M f. 1867 i Laurvid – datter

 

Ole Nielsen f. 1794 – husfader – enkemann – føderaadsmann

Anne H Olsdatter f. 1840 – hans datter – hjelper faderen

 

 

Kiste – løpenummer 559g

 

Solve Olsen f. 1802 – husfader- enkemann – leilending

Jens Olsen f. 1827 – husfader – enkemann – inderst, jordbruger

Olaf Jensen f. 1862 – hans sønn

Gunelia Jensdatter f. 1865 – datter

Kirstine Jensdatter f. 1868 – datter

Maren Nielsdatter f. 1834 – tjenestepige

 

 

Killemyr – løpenummer 559h, 560h

 

Ingeborg Olsdatter f. 1789 i Gjerpen – husmoder - enke – leilending, delevis fattigunderstøttet

Knud Johnsen f. 1821 – hendes sønn – skov og fløtningsarbeider – døvstum

Lars Johnsen f. 1823 – hendes sønn – skov og fløtningsarbeider – døvstum

Marie Pedersdatter f. 1836 i San…? – tjenestepige

 

 

Teie - jordbrug – løpenummer 559i, 560i

 

Teie jordbrug ubeboet

 

 

Kiste – løpenummer 559k

 

Ambrosius Olsen f. 1832 i Qvelle i Hedrum – husfader- enkemann – leilending

Regine Olsdatter f. 1838 – kone

Anton f. 1860 – sønn

Petrea f. 1866 – datter

Karoline f. 1874 – datter

Kirstine Kristoffersdatter f. 1859 i Laurvig – tjenestepige

 

 

Kiste - skov – løpenummer 560a

 

Kiste skov ubeboet

 

 

Kiste – løpenummer 560b

 

Arne Pedersen f. 1829 – husfader – leilending, bygselsmann

Andrea Olsdatter f. 1848 i Qvelle i Hedrum – kone

Peder f. 1874 – sønn

Marie f. 1872 – datter

Lars Larsen f. 1854 – tjenestegutt

Ole Berntsen f. 1855 i Laurvig – tjenestegutt

Jacob Olsen f. 1862 – tjenestegutt

Marie Jacobsdatter f. 1850 – tjenestepige

Maren Olsdatter f. 1860 – tjenestepige

Marie Olsdatter f. 1860 - tjenestepige

 

 

Moholt - skov – løpenummer 561a

 

Moholt skov ubeboet

 

 

Moholt -– løpenummer 561b

 

John Olsen f. 1835 – Husfader – leilending

Karen Halvorsdatter f. 1835 – kone

Ole f. 1865 – sønn

Hans f. 1868 – sønn

Anton f. 1874 – sønn

Hilda f. 1871 – datter

Hans Hansen f. 1857 i Melum i Solum – tjenestegutt

Magrete Olsdatter f. 1857 – tjenestepige

Karen Larsdatter f. 1856 – tjenestepige

 

 

Moene -– løpenummer 561e, 562e

 

Anne P Hansdatter (Hun het Jansdatter JO) f. 1829 – Husmoder – enke – leilending, delevis fattigunderstøttet

Jacob Olsen f. 1850 – hendes sønn

Niels Olsen f. 1868 – hendes sønn

Berte Pedersdatter f. 1814 – logerende – forskjellig arbeid, delevis fattigunderstøttet

 

 

Løkka -– løpenummer 561d, 562d

 

Hans Isaksen f. 1855 i Qvelle i Hedrum – Husfader – leilending, skovarbeider

Petronelle Larsdatter f. 1846 – kone

Hans f. 1875 – sønn

 

Peder Larsen f. 1795 – husfader – føderaadsmann

Anne H Olsdatter f. 1816 – kone – føderaadskone

 

 

Strandalen -– løpenummer 561e, 562e

 

Lars Pedersen f. 1822 – husfader – leilending

Ingeborg Reiersdatter f. 1810 – kone

Peder Larsen f. 1850 – deres sønn – skovarbeider

Laurits Anundsen f. 1869 – dattersønn av husfaderen

 

 

Moholt - skov – løpenummer 562a

 

Moholt skov ubeboet

 

 

Moholt – løpenummer 562b

 

Simon Nielsen f. 1807 – husfader – enkemann – leilending

Niels Simonsen f. 1838 – hans sønn – hjelper faderen

Maren Simonsdatter f. 1835 – hans datter – forsørges av faderen

Helvig Simonsdatter f. 1849 – hans datter – hjelper sin fader

Gunnild Tollefsdatter f. 1850 i Gjerpen – tjenestepige

Anna B Pedersdater f. 1875 – hennes datter

 

 

Naphaug - skov – løpenummer 563a

 

Naphaug skov ubeboet

 

 

Kvislarønningen – løpenummer 563b, 564b, 566b, 567b

 

Niels Sørensen f. 1829 – husfader – leilending, skovarbeider

Olea Johnsdatter f. 1837 i Qvelle i Hedrum – kone

Kristian f. 1866 – sønn

Niels J f. 1868 – sønn

Hans f. 1870 – sønn

Sine f. 1864 – datter

Karen A f. 1873 – datter

Bernt Hansen f. 1819 – ugift – føderaadsmann

 

 

Naphaugrønningen – løpenummer 563c, 564c, 566c, 567c

 

Hans Halvorsen f. 1820 i Qvelle i Hedrum – husfader – leilending, skovarbeider

Maren Gulleksdatter f. 1827 – kone

Gullek f. 1855 – sønn – skomager

Maren f. 1864 – datter

Hanna f.- 1868 – datter

Karen M f. 1871 – datter

 

Fraværende:

Knud Knudsen f. 1850 – bosatt i Kristiansand – ugift – soldat i flere aar

 

 

Skougtvedt – løpenummer 563d, 564d, 566d, 567d

 

Niels Olsen f. 1834 – husfader – ugift - leilending, tømmermand

Helga Knudsdatter f. 1800 – hans moder- enke – førsørges av sønnen

Anne K Knudsdatter f. 1827 - tjenestepige

 

 

Naphaug – løpenummer 563e

 

Karine Simonsdatter f. 1842 – husmoder – enke – leilending

Hans Olausen f. 1864 – hendes sønn

Karl Olausen f. 1868 – hendes sønn

Even Olausen f. 1869 – hendes sønn

Lovise Olausdatter f. 1871 – hendes datter

Berte Evensdatter f. 1813 i Laurdal – enke – føderaadskone

Elen M Hansdatter f. 1853 – tjenestepige

Berte Olsdatter f. 1812 – enke – ledslem

 

 

Naphaug - skov – løpenummer 564a

 

Naphaug skov ubeboet

 

 

Naphaug – løpenummer 564e

 

Anders Johnsen f. 1813 i Gjerpen – husfader – enke – leilending, bygselsmann

Anne K Olsdatter f. 1815 – kone

Ole f. 1841 – sønn – skovarbeider

Anton f. 1859 – sønn – hjelper sine foreldre

Maren f. 1845 – datter hjelper sine foreldre

Anne f. 1849 – hjelper sine foreldre

 

 

Eide - skov – løpenummer 565a

 

Eide skov ubeboet

 

 

Vranghul – løpenummer 565b

 

Johan E Syvertsen f. 1854 i Varnes i Hedrum – husfader – leilending, skovarbeider

Anne H Henriksdatter f. 1854 – kone

Hilda M f. 1875 – datter

Anne H Henriksdatter f. 1817 – huskonens moder – enke- forsørges av husfaderen

Mathias Isaksen f. 1864 i Qvelle i Hedrum – tjenestedreng

Anton Johnsen f. 1853 i Laurdal – logerende – ugift – skomager

 

 

Nygaard – løpenummer 565c

 

Niels Helgesen f. 1823 – husfader – leilending, skovarbeider

Anne K Jacobsdatter f. 1822 – kone

Hans f. 1851 – sønn – hjelper faderen

Paul f. 1856 – skovarbeider

Niels f. 1858 – sønn – skomager

Inger P Syvertsdatter f. 1859 i Varnes i Hedrum – tjenestepige

 

 

Skogsrødningen – løpenummer 565d

 

Ellen O Jacobsdatter f. 1824 i Laurvig – husmoder – enke – leilending

Hans Kundsen f. 1857 – hendes sønn – skovarbeider

Sigvard Knudsen f. 1859 – hendes sønn – hjelper moderen

Bernt Knudsen f. 1861 – hendes sønn – hjelper moderen

Anne Knudsdatter f. 1854 – hendes datter – hjelper moderen

 

 

Skogsrødningen – løpenummer 565c

 

Niels Jacobsen f. 1833 – husfader – leilending, skovarbeider

Inger S Jensdatter f. 1838 – kone

Jacob f. 1862 - sønn

Johan f. 1867 – sønn

Hans f. 1871 – sønn

Kristian f. 1875 – sønn

Daartea f. 1865 – datter

Dorthe Hansdatter f. 1796 – Nils Jacobsens moder – enke – førsørges av husfaderen

Hans Jacobsen f. 1840 – hendes sønn – hel fattiguderstøttet

 

Anders Johnsen f. 1852 – husfader – losjerende – skovarbeider

Petrea Larsdatter f. 1851 – hans kone

 

Paul Jacobsen f. 1849 i Sandsvær – husfader – losjerende – skovarbeider

Berte A Sørensdatter f. 1840 Qvelle i Hedrum – hans kone

 

Einar Ludvigsen f. 1800 i Akers sogn? – husfader – losjerende – forskjelligt arbeid

Severine Haavandsdatter f. 1820 i Sandsvær – hans kone

 

Magnus Mathisen f. 1846 i Sverige – husfader – losjerende – skovarbeider

Maren H Knudsdatter f. 1850 i Laurvig – hans kone

 

Maren Rollefsdatter f. 1813 i Qvelle i Hedrum – losjerende – enke – forskjelligt arbeid

 

Magrethe Tommesdatter f. 1823 – losjerende – ugift – forskjelligt arbeid, delevis fattigunderstøttet

 

 

Eidet – løpenummer 565f

 

Knud Halvorsen f. 1833 – husfader – leilending

Anne K Nielsdatter f. 1835 – kone

Niels f. 1866 – sønn

Hans J f. 1867 – sønn

Kristian f. 1873 – sønn

Anna f. 1875 – datter

Karen P Olsdatter f. 1855 – tjenestepige

Karen P Arvesdatter f. 1859 – tjenestepige

 

K K Kleve f. 1844 i Numedal – husfader- skovbetjent

Karen M Kleve f. 1848 i Nordre Land – kone

Klara M Kleve f. 1874 i Søndre Land – datter

Erik Halvorsen f. 1854 på Nordre Sund Vollen – tjenestegutt

Inger M Johansdatter f. 1855 i Nordre Land - tjenestepige

 

Fraværende:

Mathias Knudsen f. 1871 – bosatt i Sannidal – Knud Halvorsens sønn

 

 

Kvisla - skov – løpenummer 566a

 

Kvisla skov ubeboet

 

 

Kvisla – løpenummer 566c

 

Peder Arnesen f. 1816 – husfader – leilending, bygselsmann

Pernille Olsdatter f. 1819 – kone

Anton f. 1852 – sønn – hjelper faderen

Jacob f. 1855 – sønn – snedker

Kristian f. 1860 – sønn – hjeler sine foreldre

Marte M Hansdatter f. 1851 i Qvelle i Hedrum – tjenestepige

Karoline Knudsdatter f. 1862 – tjenestepige

 

Peder Pedersen f. 1846 – husfader – inderst, jordbrug

Anne H Knudsdatter f. 1846 – kone

Petter O f. 1875 – sønn

Anne P f. 1871 – datter

Karen M f. 1873 – datter

 

 

Kvisla - skov – løpenummer 567a

 

Kvisla skov ubeboet

 

 

Kvisla – løpenummer 567c

 

Johannes Sørensen f. 1811 – husfader – leilending, bygselsmann

Elen Kristensdatter f. 1817 – kone

Søren f. 1846 – sønn – hjelper faderen

Hans f. 1854 - sønn – hjelper faderen

Ole f. 1856 – sønn – hjelper faderen

Anne H f. 1849 – datter – hjelper foreldrene

Maren f. 1860 – datter – hjelper foreldrene

 

 

Neset – løpenummer 568

 

Arve Kjeldsen f. 1811 – husfader – leilending

Inger M Nielsdatter f. 1816 – kone

Kristian f. 1856 – sønn – hjelper faderen

Elen f. 1847 – datter – forsørges av foreldrene

Gunelia f. 1862 – datter – forsørges av foreldrene

 

 

 

 

Jørn Olsen 2017